Завет
Завет, в юдео-християнския смисъл на понятието, означава договор, спогодба, обещание сключен между две или повече страни. Това е легална форма на договореност, която има задължаващ характер. Завет може да бъде сключен:
- между хора – в този случай той регулира определени политически, търговски, социални и лични съглашения. Бракът се доближава до това определение за завет.
- между Бога и хората – в Библията и в християнското богословие е поставено ударение именно върху този вид отношения.
В един по-различен и преносен смисъл завет се използва като нарицателно за две големи групи книги в Библията наречени съответно Стар и Нов завет.
Еврейската дума за завет е berith, a в гръцката Септуагинта – diatheke. Библията ни дава много примери за завети – с Ной, Авраам, народа на Израел, Давид както и Новия завет. Всеки завет има страни, изисквания, състоящи се в права и задължения и знак, който функционира подобно на подписа в съвременните договори. Често към него са добавени санкции в случай на неизпълнение (Второзаконие 29-30 е много ясен пример). Официалното влизане в сила на завета е съпроводено със заклеване, жертва или някакво друго символично действие.
Заветите могат да бъдат различни видове – временни или вечни, условни (валидността им зависи от изпълнението на поетите условия от всяка от страните) или безусловни (едната страна приема определени задължения независимо от действието или бездействието на другата), едностранни или двустранни (в зависимост от това дали едната страна едностранно диктува условията или не). Всички завети, които Бог сключва с хората са едностранни, но в същото време те винаги са израз на Неговото желание да благославя и да направи добро и никога не са продиктувани от някаква лична нужда или липса на нещо, което Той цели да придобие по този начин.
Най-важен за християните е Новият завет. Страните в него са Господ Исус Христос и всички, които вярват в Него. Съдържанието на завета е обещание за спасение на основата на упражнена вяра в Христос (виж Евангелие от Марк 16:16). Знакът на завета е тайнството Господна трапеза или евхаристия, която се празнува от всички християни (виж Евангелие от Матей 26:26-27). Тя сочи към кръстната смърт на Христос за греховете на хората. Това е жертвата, чрез която заветът влиза в сила.
Нов коментар