20 години списание ХАРТА

Иван Проханов и евангелското движение в Русия

Т.нар. молокани („млечни хора“) са били руска християнска общност, която възниква към края на XVIII век. Те вярвали, че Библията е пътеводител на всяка душа към спасението, и се придържали към нейни символични и алегорични тълкувания. Отхвърляли всички ритуали, почитането на иконите, спазването на общите пости, украсяването на храмовете и поклонението на мощи, които се практикували в Православната църква. Названието на тези хора всъщност е било укорително и произлиза от това, че пиели мляко през православните пости, когато употребата на животински продукти е забранена за вярващите. Руското правителство подложило молоканите на репресии и изселило мнозина от тях в Кавказ. На 17 април 1869 година в едно такова семейство във Владикавказ се ражда Иван Степанович Проханов.

Зашеметяващите открития на Роберт Колдевай

125 години от първите разкопки на древния Вавилон

Името на Роберт Колдевай (Robert Koldewey, 1855 – 1925) е добре познато на всеки, който се интересува по-задълбочено от археология. Той е бил сред забележителните архитекти на своята епоха, но главните му приноси са в областта на археологията на древния Близък Изток.

Грегор Мендел: начинател на една нова биологична наука

Тази година се честваха 140 години от смъртта на „бащата на генетиката“

Епитетът „генетичен“ днес се радва на голяма популярност. Говорим за генетично наследство, генетично модифицирани храни, генетични заложби или пък за генетични увреждания. Любителите на биологията знаят също, че един бурно развиващ се дял на тази наука се нарича генетика. На този фон може да изглежда чудно, че самото понятие ген е сравнително ново. Появата му води назад към средата на XIX век и насочва вниманието ни към един скромен и посветен на Бога изследовател: монахът Грегор Мендел.

Учен, който е и свещеник, или свещеник, който е и учен?

130 години от рождението на Жорж Льометр

Има немалко хора, които съчетават в себе си различни дарби и таланти. Но изключителна рядкост е цял живот да се подвизаваш едновременно на две трудни професионални поприща. Такава личност е бил Жорж Льометр. За него не можем да кажем, че е учен, който е станал свещеник, нито пък че е свещеник, който е станал учен. Той е бил и двете – при това от ранната си младост. Още като ученик той открива своето двойно призвание и му остава верен до край.

Приносът на Палестрина към църковната музика

Тази година се навършиха 430 години от смъртта на композитора

Има житейски ситуации, в които някой се заема с определено дело, просто за да докаже, че може да се справи. Такъв е бил изглежда и случаят с композиторът Джовани Палестрина. В Христа Бог е станал човек и е отдал Своето тяло и кръв за нашето спасение. Това е най-страховитият и поразителен факт в човешката история. Разбира се, той е вдъхновявал и продължава да вдъхновява безбройни произведения на изобразителното и на музикалното изкуство.